?

Log in

No account? Create an account

מיומנו של מדען היסטרי - An Angel

Nov. 24th, 2007

12:21 pm - מיומנו של מדען היסטרי

Previous Entry Share Next Entry


ב-‏24/11/07 בשעה 00:19:54 (שעון ישראל) בקוארדינטות 31.87N/34.96E בעומק 12 קילומטר התרחשה רעידה בעוצמה 4.1 (סולם ריכטר מקומי). זאת הרעידה המורגשת השלישית בשלושה ימים. קדמו לה ב-20/11/07, בשעה 09:18:44, בקואורדינטות 31.68N/35.56E בעומק של 10 קילומטר רעידה בעוצמה 4.3 (סולם ריכטר מקומי) וב-21/11/07, בשעה 23:21:02, בקואורדינטות 31.68N/35.59E, בעומק 5 קילומטר רעידה בעוצמה 3.2 (סולם ריכטר מקומי).
[מקור נתונים - המכון הגיאופיזי לישראל]

הרעידה האחרונה (24/11/07, 00:19:54) היתה מאוד חריגה בכך, היא כנראה הרעידה היחידה מעל מגניטודה 4 שהתרחשה באיזור השפלה במאה שנים האחרונות (ואחת הבודדות בעוצמה כזאת שלא התרחשו על הבקע, איזור ההפחתה של קפריסין או האולקוגן של מפרץ סואץ). הרעידה הזאת מתאימה לרצועה של רעידות שחוצות של ישראל החל מדרום ים המלח ומתקדמות בציר מערב-צפון-מערב. אני הייתי משייך אותה לשבר עמוק עתיק (אולי קשור למערכת של שברי הרוחב). הכיוון מתאים לשברים שאייל ורכס (Eyal, Y. Reches, Z. 1983. Tectonic analysis of the Dead Sea rift region since the Late Cretaceous based on mesostructures) יחחסו לכיווני המאמצים של הקשת הסורית ומה שבהט ושות' (Bahat, D. Frid, V. & Rabinovich, A. 2007. Paleostress clockwise rotation in the Sinai-Israel sub-plate and the initiation of the Dead Sea Rift) יחסו לכיווני הלחיצה של הקרטיקון העליון (אמורה עכשיו להתפרסם עבודה של ולדימיר ווזנסנסקי שמחזקת את הטענה של האחרונים).

84 שניות לפני הרעידה של ה-20 בחודש (ה-4.3) היתה רעידה נוספת במגניטודה 3 (סולם ריכטר מקומי) פחות או יותר מתחתיה (קואורדינטות 31.7N/35.55E עומק 11 קילומטר).

אני לא גיאופיזיקאי.
אומנם למדתי כמה קורסים בנושא או היו קשורים אליו (זה מצטבר למשהו כמו 10 נקודות זכות בקורסים שזה היה הנושא שלהם ועוד כמות דומה של נקודות בקורסים שהיתה להם נגיעה לנושא) ועשיתי את העבודה המסכמת שלי של רעידות אדמה, אבל אני לא באמת מכיר את הנושא (העצום הזה) מספיק טוב (לא שמישהו מכיר, כל המומחים בתחום אומרים שאנחנו לא יודעים מספיק על הנושא).
מהמעט שאני כן יודע, רצף כזה של רעידות מדליק לי את כל הנורות האדומות ושלוש אזעקות (שאחת מהן נשמעת כמו קטעים מ"הבלדה על סוס עם כתם על המצח וכתם על הגב").
בלי להיכנס לכך מיני מונחים מוזרים כמו חוק אומורי או רעש מקדים, בצורה הכי פשוטה: לפני רעידת אדמה גדולה - יש הרבה רעידות אדמה קטנות יותר.
זה מילא.
צריך להכיר עוד אלמנט - לרעידות אדמה של הסתברות פואסונית לגודל רעידה.
בעברית - בפרק זמן נתון, קיימת הסתברות גבוהה שתתרחש רעידה. ככול שהרעידה חזקה יותר - פרק הזמן ארוך יותר.
לרעידות במגניטודה 6 (פחות או יותר, סולם ריכטר מקומי) או ליתר דיוק רעידות מדרגה IX ומעלה (סולם MSK - מדד איכותני המגדיר את העוצמה של רעידת האדמה לפי ההשפעה ולא לפי מדדים כמותיים כמו אנרגיה שמשתחררת וכו') יש "מחזור" (זה לא בדיוק מחזור, זה סדר הגודל של התקופה בין רעידה אחת לשניה) של 100 שנים - האחרונה היתה ב-1927. (אפשר למצוא עוד מידע על הנושא פה).
שמוליק מרקו טען בזמנו שיש גם "מחזור" של 800 שנה לרעידות אדמה במגניטודה מעל 6.5 (דרגה X ומעלה) כאשר האחרונה היתה בסביבות 1201-1202 (הם לא ממש סגורים על הנושא) ויש לו התאמה לאחת נוספת בסביבות שנת 400 (CE) ע"פ עבודות במצד עטרת.

לסיכום, רעידות אדמה הן לא אירוע מקרי אלא תוצר של הצטברות מאמצים ע"ג שברים בתת-הקרקע. פריקת המאמצים ע"י תנועה על גבי השבר מחוללת את רעידת האדמה.
רעידות אדמה גדולות מוקדמות ע"י רצף של רעידות אדמה קטנות יותר (ישנם עדיין ויכוחים בנוגע למנגון שקשור לנושא).
שורה של רעידות אדמה מורגשות בפרק זמן מאוד קצר (אחת מהן באיזור שלא מוכרות בו רעידות מעוצמה שכזאת), בשילוב עם הכירות של "זמן המחזור" של רעידות אדמה בא"י צריכות, לפחות, להדליק נורה אדומה.

Current Mood: excitedexcited

Comments:

[User Picture]
From:yael_cwen
Date:November 24th, 2007 12:07 pm (UTC)
(Link)

מצד שני, יש תיאוריה שאומרת שסדרה של רעידות אדמה קטנות משחררת לחצים ובעצם מפחיתה את הסיכון לרעידת אדמה גדולה, לא?
(Reply) (Thread)
[User Picture]
From:deangenoir
Date:November 24th, 2007 12:19 pm (UTC)

כן ולא

(Link)

זה לא פשוט כל כך.
דמייני שיש לך בלוק שמונח על משטח, לבלוק הזה מחובר קפיץ ואת מושכת את הקפיץ.
בלי להיכנס למשוואות, כשהכוח שמפיעל הקפיץ על הבלוק עובר את ההתנגדות של החיכוך - הבלוק יזוז.
זה התיאור הכי פשטני של מנגון רעידת האדמה.
לפי מודל כזה, הרבה תנועת קטנות אחד ישחררו את המתח בקפיץ באיטיות ולא בקפיצה גדולה של הבלוק.

אבל, זה מודל מאוד פשטני, בפועל זה יותר דומה ל-n מערכות של בלוקים בגדלים שונים שמונחים על בלוקים אחרים או נוגעים בבלוקים אחרים ונמשכים כל אחד ע"י מערכת של קפיצים בשני צירים.
המודל היותר ריאליסטים מדברים על מערכת כזאת לכל שבר! ואז צריך לצרף אינטראציה של הרבה מערכות כאלו כדי לתאר את הצטברות המאמצים על שבר נתון.

איך העליה המורכבות המערכת משפיע על "האם רעידות קטנות מגדילות או מקטינות את הסיכוי לרעידה גדולה"?
אז ככה, התנועות הקטנות יכולות או להגדיל את המאמצים (אם הם דוחפים בלוקים אחרים) או להקטין אותם (אם יש התרחקות מבלוקים אחרים).
הרבה עבודות שנעשו בשנים האחרונות אומרות שאם מביטים על כדה"א כמכלול, אז אם משהו זזה - הוא דוחף משהו אחר (אין מה לעשות, יש מקום מוגבל לדברים לזוז) ואז המאמצים דווקא גדלים.

(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]
From:antongarou
Date:November 25th, 2007 05:59 am (UTC)

Re: כן ולא

(Link)
אבל יכול להיות שזה יגרום להגדלת המאמצים שלא אצלנו אלא ,נניח, באיזור קפריסין במקום?אנחנו מדינה די קטנה יחסית לגודל הכדור
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]
From:deangenoir
Date:November 25th, 2007 09:46 am (UTC)

תמונות יפות

(Link)

טוב, הנה מפה של עיקר התנועה הטקטונית במזרח התיכון


מה שאנחנו אוהבים לספר זה שהלוח הערבי נדחק לעבר הלוח האירואסייתי בגלל הפתיחה של ים סוף (הם נפגשים בדרום טורקיה), אותה פתיחה מרחיק את אפריקה והתנועה הזאת בכיוונים מנוגדים גורמת לשני הלוחות האלו להתחכך ע"ג בקע/טרנספורם ים המלח.

מה שאנחנו פחות אוהבים להיכנס עליו - זה שזה לא כל כך נקי ויפה.
התיאוריה היפה והנקייה אומרת שיש את התנועה על הבקע (משהו כמו 5 מילימטר בשנה טובה). התיאוריה שאני יותר אוהב על מנגנונים של רעידות אדמה (בלי להזכיר קללות כמו rate and state) נקראת stike-slip. זה מאוד אינטואיטיבי. יש שני בלוקים שלחוצים זה לזה, כך שיש חיכוך ע"ג מישור המגע. החיכוך הזה מתנגד לנסיונות להניע את הבלוק והיות שהוא מאוד גבוהה (החיכוך) כל תנועה שתהיה תהיה בקפיצות קטנות (כי הכוח שמופעל כנגד החיכוך לא מספיק כדי לעבור את החיכוך הסטטי בהרבה).
אותה תנועה קטנה היא רעידת האדמה.

אוקי, עכשיו הסיבוך הוא שיכול להיות גם כוח שפועל על אחד הבלוקים ומרחיק אותו מהאחר, מה שיקטין את הכוח הנורמלי על מישור המגע (ויקטין את החיכוך), כך שפחות אנרגיה תצטבר על מישור המגע והבלוקים יוכלו לנוע בצורה יותר חלקה (בתרגום לרעידות אדמה, זה אומר שהרעידות מאוד חלשות, אבל מתרחשות לעיתים מאוד קרובות).
מצד שני, יכול לפועל כוח שיצמיד את הלוחות יותר חזק זה לזה ואז הקפיצות של התנועה יהיו יותר גדולות (פחות רעידות אדמה, אבל יותר חזקות).

הסיבוך גדל כשבעצם קולטים שהתנועה היא לא על שבר אחד, אלא על סדרת של שברים.


(זאת עוד מפה פשוטה יש גם שברים שהולכים על ציר NWN-ESE ודברים שהולכים בכיוונים עצמאיים לחלוטין).

אז יכולה להיות רעידה בעוצמה 4 לאורך שבר שמאונך לבקע שתרחיק את הלוח הערבי מתת-הלוח ישראל-סיני כך שיפרקו עליו במהירות הרבה מאמצים ברעידות קטנות (כל כך קטנות שהן ירשמו בקושי כרעש רקע סייסמי). מצד שני, אותה התרחקות יכולה לאפשר תנועה שנובעת מלחיצה צבורה ודווקא לחולל רעידה יחידה וחזקה מאוד.

וזה עוד בלי להכנס לסיבוכים שיש בתיאוריות הממש חדשות שמדברות על השפעה של מים, התכת פני שטח ע"ג השבר בזמן התנועה, השפעה של תהליכים מרוחקים (קטע נורא חביב שאומר שכל השברים בכדה"א הם מערכת כאוטית) ובאופן כללי מה הולך מתחת לבקע.

התמונות, ד"א, לקוחות מאתר על הגיאולוגיה של לבנון.

(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]
From:yael_cwen
Date:November 25th, 2007 11:20 am (UTC)

אכן תמונות קשות

(Link)

ואני מאמינה לכל מה שאתה אומר עליהן.

אבל העניין הוא שגם אם נדלקת לנו עכשיו נורה 2000 וואט אדומה שמהבהבת עם סירנה מלווה - עדיין אין הרבה מה לעשות חוץ מלקוות שאם תגיע רעידה גדולה, היא לא תפגע בבית שלי, נכון?

או שעוד לא מאוחר להוסיף חיזוקים לעמודים בבניין?
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]
From:elodea_2
Date:November 25th, 2007 12:28 pm (UTC)

Re: אכן תמונות קשות

(Link)


את הרי יודעת מה ההמלצה לגבי כל אירוע קטסטרופלי -
be somewhere else...

אבל עדיין, השאלה היא באמת מה עלול לקרות, כי אני לא הבנתי - עלולה להיות רעידת אדמה ממש כאן, במדינתנו הקטנטונת, או באיזור, או בכלל איפושהו על הגלובוס?

(אני מאשימה את הלידה במנות האייקיו הנמוכות שלי כרגע)
(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]
From:deangenoir
Date:November 25th, 2007 01:19 pm (UTC)

פה, כאן, מעבר לפניה

(Link)

תהיה רעידה, בארץ ישראל, חזקה, לפני 2050 (פלוס מינוס עשרים וחמש שנה).

אושרה לפני שמעט שנה תמ"א חדשה שמאפשרת לבניינים לקבל אישור לבניית קומה נוספת אם עושים חיזוק נגד רעידות אדמה. הרעיון הוא לעודד קבלנים לבוא מיוזמתם לבנייני דירות ולהציע להם את המיגון תמורת הזכות על הקומה הנוספת.

(Reply) (Parent) (Thread)
[User Picture]
From:yael_cwen
Date:November 25th, 2007 02:23 pm (UTC)

Re: פה, כאן, מעבר לפניה

(Link)

השאלה אם החיזוקים האלה באמת שווים משהו. אני גרה בבניין משנות השבעים. נגיד עושים אסיפת דיירים ומחליטים שכל אחד שם 20000 ש"ח (סתם זרקתי מספר) כדי לבצע חיזוק נגד רעידת אדמה.

האם זה באמת יעזור? כי יש שמועות שכל החיזוקים האלה זה סתם חרטה ברטה.
(Reply) (Parent) (Thread)